בהלת העכברת בצפון איפה מותר לטייל?

באיזה נחלים ושמורות טבע בצפון מותר או אסור לטייל?

מהי בעצם מחלת העכברת

העכברת ידועה גם בשם לפטוספירוזיס הינה מחלה המופיעה בטבע בבעלי חיים שונים כמו חזירי בר, בקר וצאן, כלבים וכו'. המחלה נגרמת ע"י חיידק המופרש בשתן של בעלי החיים וממנו למקורות המים ויכול לשרוד בהם חודשים שלמים.

הדבקת עכברת בבני אדם

בני אדם עלולים להידבק מעכברת לאחר חשיפה להפרשות או ממגע של שתן המכיל את החיידק או בליעת מים בנחלים שבהם ישנה העכברת. בדר"כ אין סכנת הדבקה מאדם לאדם מכוון שהמחלה מועברת בדר"כ בשתן. הסיכון להדבקה גדל ככל שהמים עומדים ולא זורמים.

סימני מחלת העכברת והטיפול בה

בגדול רוב הבני האדם הנחשפים לעכברת לא יחלו במחלה, אבל יש להזהר ולהימנע ככל הניתן מהמחלה. אלה שכן נפגעים התסמינים הינם בדר"כ כאבי ראש ושרירים, כאבי בטן שלשולים או הקאות, דימום בלחמית עין ולעתים הסימנים נראים כמו שפעת רגילה.

לאחר אבחון המחלה הטיפול המוצע בדר"כ הינו באמצעות אנטיביוטיקה בכדורים או בווריד כנגד החיידק.

עכברת בקיץ 2018

במהלך קיץ 2018 הודיע משרד הבריאות על המצאות מחלת העכברת בחלק מנחלי דרום הגולן ביניהם נחל המג'רסה, נחל הזאכי, הזוויתן, פארק הירדן, המשושים והיהודייה. כמו"כ נמסר על כמה עשרות מטיילים שכנראה ונדבקו במחלה וטופלו בהתאם.

נכון לתאריך ה  13/09/18 הודיע משרד הבריאות כי נחל המג'רסה בטוח לטיול בנחל ועדיין להלן רשימת הנחלים שסגורים כרגע לכניסה: נחל היהודיה, שמורת נחל הזאכי,שמורת טבע נחל אלעל, שמורת נחל המשושים, שמורת נחל הג'ילבון, פארק הירדן. כרגע כל שאר נחלי הצפון, נחלי הגליל העליון וצפון הגולן, נחלי עמקי הצפון בטוחים לטיול.

כנסו כאן לרעיונות או המלצות טיולים בצפון

לפני שאתם מתכננים לטייל יש להתעדכן באתר משרד הבריאות : עכברת בצפון  או באתר רשות הטבע והגנים.

ט.ל.ח

 טיול בנחל בצפון