טיול בג'ובה הגדולה – יער אודם

שמורת טבע יער אודם הינה בין המיוחדות והגדולות בצפון הגולן, היער הינו שמורת טבע מדהימה ובתוכה תופעת טבע מיוחדת

   סוג הטיול:  רגלי                       אזור הטיול:  רמת הגולן                     עונה לטייל: כל השנה

דרגת קושי:  קל                         מתאים לילדים?   כן                                        משך הטיול: כשעה

יער אודם או בשמו הערבי תל אל אחמר – הר געש שאדמתו אדומה, הינו השמורה הגדולה ביותר בגולן ונמצאת מערבית לכפר בוקעתה ומזרחית לכפר עין קיניה וכמה דקות ממושב אודם השכן. ייחודה של השמורה הינה בחורש מפותח ונרחב ובתוכו פזורות כ 23 בורות הנקראות גם ג'ובות, בקטרים שונים החל מ 25 עד 250 מטרים שנוצרו כנראה עקב פעילות געשית והתפרצות גזים מתוך האדמה ללא חומרים מוצקים ויצרו בור במישור האדמה. האמת היא שהדעות עדיין חלוקות בנוגע לתהליך היווצרות הג'ובות והדעות עדיין לא חד משמעותיות לגבי התהליך.

הג'ובה הגדולה ביותר נמצאת במרכז שמורת יער אודם, קוטרה כ 250 מטר ועומקה כ 70 מטר !! מקרוב נראית הג'ובה כמכתש קטן , מכוסה צמחיית יער, חורש ים תיכוני הכולל בעיקר אלון תולע, לבנה רפואי ועוזרר. היער משתרע ע"ג כ 4 קמ"ר ,זהו חורש ים תיכוני גבוה מעל פני הים. יער אודם נמצא בגובה של 900-1100 מטר מעל פני הים והוא כנראה שריד מיער גדול ונרחב יותר ששימש לצרכי כריתת עצים להסקה בחורפים הקרים של הגולן ואפילו לצרכי הסקת הרכבות לדמשק בעבר. ביער אודם תוכלו למצוא מגוון בע"ח יונקים כגון חזירי בר,שועלים,דלקים ומכרסמים שונים, תושבי האזור מדווחים גם על להקת סוסים החיה בשמורה וכן על כמה פרטים של זאבים נראו במקום. לעיתים תוכלו לשמוע ולראות את עדרי הכבשים והעיזים הרועות במקום וכן מטיילים רבים הפוקדים את השמורה.

   שלג במג'דל שמס

טיול מוטורי ביער אודם

שלג במג'דל שמס

שלג במג'דל שמס

ישנן מספר אפשרויות לטייל בשמורה, ניתן לעשות טיול קצר היוצא כ 50 מטר מצפון לצומת הכניסה למושב אודם, הולכים מזרחה עם השביל עד לשפת המכתש של הג'ובה הגדולה ולחזור באותה הדרך. אפשרות נוספת הינה לנסוע על כביש 98 מדרום לכפר מסעדה ובאחד העיקולים על הדרך, מתחיל שביל נחמד, השאירו את הרכבים וכנסו לשביל המוביל לתוך היער, צמחיה גבוהה ועצים תמירים ילוו אתכם וכמו בתוך חלום תכנסו ליער מדהים, קרני השמש החודרים פנימה ומלטפים את ראשיכם, תנו לילדים לרוץ ולהשתובב בתוך היער, כמובן שימרו על ההליכה בשבילים ועל כללי הזהירות.

מומלץ מאוד לקחת איתכם אוכל ומים ולמצוא איזו שהיא פינת חמד בתוך היער ולעשות פיקניק ממש כמו באירופה.. לחובבי ה4*4 ניתן לטייל באזור, שימו לב לבוץ הכבד בחורף והימנעו משקיעה. וכמובן שמרו על עצמכם ועל הסביבה !!!

למטיילים באזור ניתן למצוא מבחר אטרקציות ואירוח:

אגדה של אירוח במושב אודם – חדרי אירוח לזוגות ומשפחות

יער האיילים – אטרקציה לכל המשפחה

כפר הנופש מרום גולן – לינה, אירוח, מסעדה, טיול טרקטורונים וסוסים.

מתחם תיירותי צומת האמיר- וואסט

שוקולד דה קרינה – קיבוץ עין זיוון

יקב הר אודם

אתר החרמון ומג'דל שמס

חוויה מהסרטים בקיבוץ אלרום

הר בנטל

עמק הבכא ועוד..

רוצים עוד רעיונות ?   טיולים בצפון    אטרקציות בגולן