טיול בצפון – נחל הקיבוצים

טיול נפלא בנחל הקיבוצים, חוויה רטובה ונפלאה בעמק המעיינות, רעיון לטיול בצפון!!

   סוג הטיול:  רגלי                       אזור הטיול:  עמק המעיינות                     עונה לטייל: למעט החורף

דרגת קושי:  קל                         מתאים לילדים?   כן                                        משך הטיול: כשעה

נחל הקיבוצים מקבץ אליו את כל מי היובלים שלמרגלות הגלבוע, צמחיה עשירה, מגוון בע"ח ופינות חמד למנוחה, שמורת טבע נדירה,שכשוך זרימת המים.

המסלול מתחיל בחניון נחל הקיבוצים (מפת סימון שבילים מס' 3- הגלבוע והעמקים).ההגעה נוחה מכביש 669.

את הטיול אפשר להתחיל בטיפוס קצר אל מרומי תל שוכה, הנמצא מצדו הדרומי של החניון. ממרגלות הפילבוקס הבנוי בראש התל נשקף נוף יפה לכל הכיוונים.

את הרכב נשאיר בחנייה ונצעד לקראת נקודת הכניסה לתוך הנחל בין עצי האקליפטוס ופינות הישיבה במקום.ההליכה בתוך הנחל הינה בתוך המים לאורך כל המסלול ובחלק מהמסלול נדרשת אף יכולת שחייה במקומות העמוקים.ההליכה/שחייה בנחל הינה נעימה ביותר, המים קרירים וצלולים והמון צמחיית נחלים מלווה אותנו לאורך כל המסלול.

עם סיום המסלול ניתן לחזור בדרך עפר רגלית חזרה או דרך המים, המסלול אינו מעגלי !נחל הקיבוצים הינו אחד היובלים הניזונים מהמים הבוקעים ממעיינות הפזורים לרגלי הגלבוע.

הנחל חולף על פני קיבוצי עין חרוד ומקבץ את מי היובלים.בנחל גדלים מימי צמחים רבים ומגוון נחמד של בע"ח כגון הלוטרה, אמנון הגליל ואמנון מצוי ושפע של חרקים, סרטנים ו דו-חיים שונים.

מימי הנחל מהווים מקור מים חשוב לבע"ח היונקים החיים באזור: חזירים, תנים, שועלים ומתקיימת בעיקר בלילות תנועת בע"ח רבה לאורך גדות הנחל.לאורך הנחל ניתן למצוא שרידים מעניינים מתקופות קודמות,"תל שוכה" אתר עתיקות הידוע המתנשא לגובה ניכר מעל סביבתו שעדיין לא נחפר. עליו ישוב עתיק שבו תקופות רבות החופפות לאתר בית שאן, התגלו בו חותם חרפושית, כלי צור וחרסים מתקופות שונות. ממערב לבריכת הקיבוצים מצוי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), ומדרום קיבוץ תל עמל (כיום ניר דוד) היישוב הראשון של "חומה ומגדל".ריכוז המעיינות, שפע המים והאדמה הפורייה שהניבה יבולים יפים.

נוכל לראות מכאן את המשך דרכנו במעלה נחל שוקק – אותו קו ירק הנמשך לאורך השדות, את ניר דוד הסמוכה וגן השלושה על אתר ´חומה ומגדל´ שבו, בקעת בית שאן ואפילו הרי הגלעד בעבר הירדן המזרחי.מהחניון המסודר נמשכת דרך עפר לרכב המתפתלת לאורך גדות הנחל. אם ניסע בה מערבה נגיע אל לולי עופות.בלולים מתפצלת הדרך לכמה כיוונים, נפנה בסעיף הימני ביותר וכעבור מרחק נסיעה קצרצר נגיע אל פינה עלומה ויפה – המעיין עצמו. כאן ניתן לראות את המים נובעים מהקרקע בשפיעה עזה המצדיקה את השם אותו נושאים המעין והנחל.

המים ממלאים בצלילותם בריכה גדולה ורדודה המתאימה ביותר לשכשוך גם עבור הקטנים שבחבורה.

 מעוניינים במידע נוסף על טיולים בצפון

נחל בצפון  נחל הקיבוצים

מעיין עין שוקק                                                                           נחל הקיבוצים

ט.ל.ח

פייסבוק לצפון
פורטל התיירות לצפון