רעיונות משחקי גיבוש ופעילות לעובדים

משחקי חברה תופסים חלק ניכר ומרכזי לעיתים במהלך אירוע חברתי או יום גיבוש  לעובדים בו כל אחד מהמשתתפים יכול להיות שותף מלא לחוויית היחד הנוצרת במהלך המשחקים…

חלקם של המשחקים ניתנים לביצוע עם כל גודל של קבוצה וכמעט בכל גיל, כמובן שנדרשת יכול הדרכה טובה מהמנחה המוביל את המשחקים והיכולת לזהות את האטרקטיביות של המשחק ומידת העניין של המשתתפים בו. ישנם עשרות משחקים המתאימים לפעילות בחוץ ובטבע ומנגד גם עשרות משחקים המתאימים לנסיעה באוטובוס תוך כדי טיול או בתוך מבנה מתאים כמו אולם, חדר או אפילו במסעדה…

להלן כמה רעיונות למשחקי חברה בשטחים הפתוחים:

משחקים אילו דורשים מזג אויר המתאים לפעילויות, בעדיפות לאזור מוצל, רצוי לדאוג למים לשתיה זמינים ומראש ולוודא שהמשתתפים מגיעים עם בגדים מתאימים.

שני דגלים : מתחלקים לשתי קבוצות, כל אחת מקבלת שטח מוגדר אשר במרכזו דגלה של הקבוצה, על הקבוצות לגנוב זו מזו את הדגל בלי להיתפס. מחלקים את המגרש לשניים כשכל חבר קבוצה יכול להיתפס כל עוד הוא נמצא בשטחה של הקבוצה המתחרה. באם אחד המתחרים נמצא בשטחה של הקבוצה המתחרה בתוך העיגול שסומן סביב הדגל, לא יוכלו חברי הקבוצה לתפוס אותו עד לצאתו מן המעגל.

סימני דרך: קבוצה אחת מחכה  כ 5 דקות ובזמן שהקבוצה השנייה מתחילה לסמן מסלול מסוים בעזרת ציור חיצים על הדרך בגירים. ניתן לשלב במשחק זה משימות הכתובות או מונחות ע"ג דף על הרצפה ובכך לעכב מעט את הקבוצה המחפשת שמטרתה למצוא את הקבוצה המסמנת  שתפקידה לברוח מהקבוצה המחפשת.

מחבואים : המשחק הקלאסי  בו על אחד המשתתפים לעצום את עיניו ולספור בקול גדול בנקודה מסוימת כאשר עיניו סגורות בזמן שהאחרים מתחבאים, על המחפש למצוא את כולם ולחזור לנקודה בה ספר תוך צעקת שם זה שגילה את מקומו. המשתתף שאותו גילו נפסל אלה אם הגיע אל נקודת הספירה ונגע בה לפני זה שספר.

משחקי בלונים: ניתן לשלב במשחקי החברה פעילות עם בלונים.הבלונים בדר"כ הינם מוצר זול וזמין תמיד והמשחקים יכולים להיות כיפים ונחמדים.מומלץ למצוא מתחם מתאים ללא רוח אשר עלולה להפריע למשחק. בין המשחקים המוכרים עם בלונים ניתן למצוא את אולימפיאדת הבלונים,פיצוץ אחורי, כדורגל בלונים, סומו בלונים,תחרויות ריצה עם בלונים, פיצוץ בלונים אחד לשני,העברת בלונים מעל הראש, העברת בלונים בין הרגליים,בלונים בטור,דייג בלונים,קיפול בלונים ועוד.

שרשראות בגדים: מתחלקים לקבוצות עפ"י מספר המשתתפים וכל קבוצה תנסה ליצור את שרשרת הבגדים הארוכה ביותר מפריטי הלבוש של המשתתפים.

שלושה מקלות: מניחים 3 מקלות במרווחים שווים זה מזה, כל המשתתפים יעמדו בתור אחד ארוך ועליהם לעבור אותם בדילוגים של צעד אחד בלבד בין מקל למקל. כמובן שאסור לדרוך על המקלות כלל.לאחר שהאחרון עבר את המקלות מרחיקים את המקל האחרון עפ"י דריכת הרגל של הקופץ האחרון וכך הלאה, כמובן שכל קופץ אשר נגע באחד המקלות ייפסל ויצא מן המשחק עד שבסופו יישאר רק המנצח/ת.

חפש את המטמון: המשחק הקלאסי למציאת "מטמון" בין קבוצות באמצעות רמזים, משימות וסימונים.המשחק דורש הכנת משימות מראש, כתבי סתרים, וככול שהקבוצה המסתירה את המטמון תעשה זאת בחוכמה וביעלות כך תקשה על הקבוצה המחפשת למצוא את המטמון.

משחקי תופסת ביחידים,זוגות או שלשות:המשחק הקלאסי בו על אחד מחברי הקבוצה לתפוס את אחד מהחברים ובכך הוא הופך אותו לתופס, ניתן לשדרג את המשחק ע"י קביעת התופס בזוג או שלישיה וכך כול משתתפי המשחק חייבים גם הם להיות בזוגות ושלישיות, מצחיק ומשעשע.ניתן גם להפוך את המשחק לתופסת שרשרת ואז כל הנתפסים אוחזים ידיים והופכים לשרשרת ארוכה של תופסים.

תחרות קפיצה לרוחק: על המשתתפים לעמוד בשורה אחת  וכל אחד על פי תורו רץ ומבצע קפיצה לרוחק מנקודת קו שהוגדרה מראש לכולם, זה שקפץ הכי רחוק ניצח.

משחקי מרוצים: הרבה מאיתנו אוהבים את משחקי המרוצים השונים,ניתן לשלב במשחקי אילו אלמנטים שונים ומגבלות טכניות שונות ומגוונות המוסיפות לעניין ויוצרת תחושת כיף ושעשוע.

משחקי המירוץ הקלאסיים הנם:  מרוץ תוך כדי קפיצה בחבל- דלגית, מרוץ עם נר דולק, מרוץ בתוך שקים או שקיות זבל, עם כפית ובה ביצה ,בקפיצות שונות ומשונות , מרוצים בזוגות ומרוצי שליחים.

משחקי כדור: המשחקים המוכרים לכולם, קלים למשחק וכייפי מאוד,חשוב למצוא תא שטח המתאים למשחק הנבחר ולעיתים ניתן לשחק יותר ממשחק כדור אחד באותו שטח. המשחקים המוכרים והידועים הנם כדורגל, כדורסל, מחניים,פיצוצים,מדרכות,כדורעף,כדור מים בבריכה ועוד.

משחקי קבוצות: בחלוקה לקבוצות ניתן לארגן משחקים המתאימים והיוצרים תחרותיות וגיבוש של הקבוצות המשחקות. מרבית המשחקים דורשים שטח מתאים כגון מגרש דשא או אחר וניתן לבצע בו מספר משחקים שונים ומגוונים כגון המשחק תפסוני המוכר, שני כלבים ועצם, משיכת חבל,סנדלי פילים ועוד.

להלן כמה רעיונות למשחקים תוך כדי נסיעה באוטובוס:

נסיעה ארוכה באוטובוס במהלך טיול או נסיעה מיוחדת של הקבוצה הינה הזדמנות נהדרת "לנצל" את זמן הנסיעה ולערוך משחקי חברה תוך כדי הנסיעה.חשוב מאוד ומומלץ לוודא עם הנהג מראש את עניין עריכת המשחקים תוך כדי הנסיעה על מנת לא ליצור סיטואציה מסוכנת לנסיעה או הפרעה לנהג.רצוי מאוד גם לוודא הימצאות מיקרופון ומתקן להשמעת מוסיקה.הפעילות מתאימה ליום כיף או יום גיבוש וניתן לנצל את מבנה האוטובוס בשורות ובכך ליצור חלוקה לשני צדדים או לחלופין לחלק את האוטובוס לרוחבו ובכך ליצור שתי קבוצות או ארבע קבוצות. המשחקים הקלאסיים הינם לדוגמא העברת בלון דרך כל היושבים בטור אחד החל מרגע יינתן האות ועד ליושב האחרון וחזרה, הטור אשר מעביר את הבלון חזרה ראשון זוכה. משחק נוסף הוא קריאה של מנחה המשחק לאביזר מסוים כגון שעון יד עם רצועה בצבע אדום  או משקפיים עם חוט  ועל הטורים לדאוג להעברת הפריט עד למושב הראשון, הטור המעביר את הפריט מנצח. פעילות מומלצת נוספת הינה חידונים וטרוויה אשר מוכנים מראש ואשר הפותרים ראשונים מזכים את הטור בנקודות .לחלופין ניתן גם לבצע תחרויות מי מכיר את השיר, מעלים מילה באוויר והטור אשר מתחיל לשיר ראשון שיר המתחיל במילה יזכה.

משחק נוסף ונחמד הוא " רולטת האוטובוס" , מסמנים בגיר( עם רשות הנהג) לפני הנסיעה סביב אחד הגלגלים שנתות עם מספרים מאחד עם נגיד חמישים וכן מסמנים עם פיסת דבר נייר עדין קו מול הגלגל. עולים לאוטובוס ומחלקים את היושבים עפ"י מספרי ברזל מאחד ועד…כמה שהם והתחרות היא בעצם בעצירה הבאה על איזה מספר ייעצר הגלגל והמספר הזוכה יקבל פרס ( להכין מראש),כך ניתן לתכנן את הנסיעה ואת מספר העצירות ולפיכך את מספר הפרסים שינתנו.

להלן כמה רעיונות למשחקים עם מזון

בקטגוריה זו ישנם עשרות משחקים המשתמשים במים או אוכל המהלך המשחקים,חשוב לוודא שיהיה בנמצא ברז מים וכיור, מטליות לחות או מגבות.רוב המשחקים הינם מוכרים מאוד ואינם דורשים ציוד או התארגנות מסובכת לפני כן. דוגמאות למשחקים:

"קרב טופי"-משני צידיה של סוכריית טופי קושרים חוט תפירה דק ובאורך שונה ושני המשתתפים מכניסים את קצה החוט לפה ומרגע יינתן האות צריכים לאכול את החוט ללא עזרת הידיים עד שהראשון יגיע לסוכרייה ויזכה בה.

מטמון בקמח– מחביאים סוכרייה או קוביית שוקולד בתוך קערה עמוקה מלאה בקמח ועל המתחרים למצוא את הסוכרייה ע"י נשיפות בקמח וללא עזרת ידיים.

קליעה למטרה- מכינים מראש סל קטן או קרטון עם חור גדול בתוכו וקובעים נקודת זריקה ממנה יזרקו המשתתפים ממתקים ואילו אשר יקלעו יזכו בממתקים.

מרוץ קשים ומים-מכינים כמה כוסות מלאות מים ובהתאם למספר המשתתפים.מניחים את הכוסות לרוחב קו הנמצא כמה מטרים או יותר מקו היציאה ובו ניצבים המשתתפים כשקשית בפיהם ומחת לרגליהם עוד כוס רישה. מטרת המשחק הינה לרוץ ולהעביר את המים מכוס אחת לשנייה ללא שימוש בידיים אלא רק ע"י הקש והפה,משחק משעשע ומוצלח למדי.

תפוח צף בכלי– מכניסים לתוך קערות עם מים תפוחים עסיסיים וטריים,על המשתתפים לאכול את התפוחים ללא עזרת ידיים.

"טועמים על עיוור" – קושרים את עיני המשתתפים ומכינים מראש מספר מאכלים או שתייה אשר המשתתפים צריכים לנחש במה מדובר,כמובן ניתן להוסיף תבלינים או מאכלים מיוחדים ואקזוטיים המקשים על הניחוש.

"ביצה באוויר": ניתן לשחק עם ביצה טרייה ולא מבושלת מגוון משחקי "כדור" שונים כגון מסירות,שמות,או תחרות ריצה עם ביצה בתוך כפית בפה המשתתפים.

 "צייד חטיפים"– מכינים בתוך כלים קטנים אותה כמות חטיפים כגון במבה או ביסלי ועל המשתתפים להשתמש רק בקשים להעברת החטיפים מכלי לכלי.

למידע נוסף כנסו : סדנאות ופעילויות גיבוש לעובדים

 משחקי גיבוש בצפון
פייסבוק לצפון
פורטל התיירות לצפון