טיול בצפון – בשמורת נחל הבניאס והשביל התלוי


סוג הטיול:
רגלי אזור הטיול: הגליל העליון עונה לטייל: כל השנה
דרגת קושי: קל מתאים לילדים? כן משך הטיול: כשעתיים

מסלול הבניאס – השביל התלוי
הבניאס או בשמו העברי נחל חרמון הינו אחד מהמקורות העיקריים של הירדן. הוא מוליך מים רבים במהלך כל ימות השנה. במהלך שנת 2010 חנכה רשות הטבע והגנים שביל מדהים ומיוחד בתוך ערוץ הנחל, השביל התלוי נמצא בתוך קניון הבזלת המרשים במורד הנחל,ממנו ניתן לראות מקרוב ולהתפעל ממים שוצפים, צמחיית גדות נחלים ומסלע מיוחד במינו.
הקטע הנפלא ביותר של קניון זה היה עד עתה לא נגיש למטיילים כלל, אולם לאחר מחשבות רבות ובדיקת היתכנות לרעיון ,מימשה הרשות את רעיון הנגישות לחלק מקטע זה בשביל תלוי ייחודי בארץ. השביל מאפשר הליכה בקטע קניוני צר בערוץ הנחל, תוך מתן חוויה יוצאת דופן למטייל בו. השביל בנוי מלוחות עץ על מבנה פלדה ייחודי המקובע לדפנות הקניון, אורכו כ 80 מ' ורוחבו כ 1.2 מ', והוא תלוי במצוק הבזלת המערבי של נחל חרמון. השביל התלוי נבנה בעבודה ידנית על פי תוואי השטח. תכנון השביל נעשה ע"י אדריכל נוף ובשיתוף גורמים רבים וביניהם מהנדסים, גאולוגים, מסגרים ואקולוגים כאשר ניטור בעלי-החיים והצמחים נעשה כחלק מתהליך הפרויקט. הטיול מתאים מאוד למשפחות ובעיקר עם ילדים קטנים,אל השמורה מגיעים מכביש 99 העולה מקריית שמונה ובפניה ימינה מגיעים לרחבת החניה.

אורכו של המסלול הקצר הכולל את השביל התלוי הינו כשעה הליכה רגועה ונינוחה(בקצב ילדים..).רוב ההליכה הינה על שביל מסודר ,חלקו סלול וחלקו אספלט, בדרך ניתן להתרשם מהנוף המדהים הנגלה לנו, ממגוון אוכלוסיית העצים והצמחייה העשירה והייחודית לאזור זה.

המסלול הינו מעגלי וכולל ירידה לתוך השביל התלוי והליכה לאורכו עד לסיומיו והגעה למפל המדהים והמרגש,במקום רחבת עץ גדולה ומכוסה בנוף העצים, כמו רוב המסלול שהינו מוצל ונוח מאוד להליכה. לאחר שהתרשמנו ונדהמנו מהשביל התלוי ומהמפל המדהים, נמשיך במעלה המסלול הטבעתי בעליה קצת קשה ולמעלה לעבר השביל העליון ולעבר היציאה.ניתן לטייל בשמורה ביחידות או בקבוצה, להלך ולבלות משפע העצים מרהיבים ענקיים המצלים על השבילים ודרכי הגישה,מים זורמים מכול עבר בשצף קצף.,במהלך המסלול נפגוש ספסלי ישיבה נוחים, פינות התרגעות נעימות ונוף גלילי מדהים מסביב ב

עיקר מכיוון צפון מזרח,נוכל לראות את פסגת החרמון המדהימה ואת מבצר נמרוד העומד ושולט על האזור.

לרשות המטיילים מגרש חניה, מבנה שירותים, קיוסק, חנות מזכרות,חניון לפיקניקים, מסעדה מזרחית באזור
המעיינות מציעה תפריט מגוון וטעים.
כניסה ותשלום
השמורה פתוחה לקהל בכל ימות השבוע.
קיץ: 17:00-8:00
חורף: 16:00-8:00
ביום שישי ובערבי חג שעה אחת פחות.
הכניסה בתשלום.
השהייה בשמורה אפשרית עד שעה אחת לאחר סגירת הקופה. ניתן לרכוש כרטיס כניסה משולב למבצר נמרוד ולבניאס.
להתעדכנות בימי ושעות הפתיחה: לחץ/י כאן

לטיולים נוספים בצפון כנסו

מפל הבניאס

השביל התלוי בבניאס

נחל בגליל העליון